Rady pro uživatele pre-expoziční profylaxe

Gratulujeme Ti k úspěšnému rozhodnutí přejít na PrEP. Tvůj sex bude o hodně bezpečnější, takže si ho budeš moci více užít bez obavy z nákazy HIV.

Jak se PrEP užívá? Základní režim užívání je denní – jedna tableta denně pravidelně užitá každý den ve stejnou denní dobu (např. při snídani, po čistění zubů nebo před spaním). Denní režim je vhodný pro ty, kteří vedou nepravidelný sexuální život a mohou být riziku nákazy HIV vystaveni kdykoli během týdne. K optimálnímu účinku PrEP při denním užívání dochází až po přibližně 7 dnech užívání – během prvního týdne užívání PrEP byste tedy měli používat bezpečnější sexuální praktiky a kondom.

#image_description_81#

Tabletu PrEP užívej jednou denně (pokud ses s lékařem nedomluvil na jiném dávkování) vždy ve stejnou denní dobu. Můžeš být nalačno nebo po jídle, alkohol ani jiné rekreační drogy nemají na PrEP vliv.

Pokud jsi vystaven riziku nákazy HIV jen nárazově a jsi schopen tyto situace předvídat, můžeš zvážit i režim nárazového užívání. PrEP se v takovém případě užívá v následujícím dávkování: dvě tablety naráz 2–24 hod před plánovanou sexuální aktivitou, třetí tableta 24 hod po prvním užití a čtvrtá tableta o dalších 24 hodin později.

#image_description_82#

Pokud pokračuješ v sexuální aktivitě i další dny (např. o víkendu), pokračuj i v užívání PrEP – jedna tableta denně až do dne posledního pohlavního styku a následně užij opět jednu posilující tabletu za 24 hodin po sexu a poslední za 48 hod po sexu. Při režimu nárazového užívání je důležité nevynechat žádnou z dávek PrEP!

Je nutné PrEP užívat celý život? Ne, není. Záleží na Tvé sexuální aktivitě, na počtu sexuálních partnerů, na jejich HIV statutu a na dalších okolnostech jako je užívání alkoholu a drog při sexu. Pokud PrEP z nějakého důvodu užíváš a potom se změní okolnosti Tvého sexuálního života a vyhodnotíš, že Tvůj sex už je bezpečný, můžeš užívání PrEPu ukončit.

Při užívání PrEP jsou nezbytné kontroly. Při nich se jednou za tři měsíce testuje přítomnost HIV z žilní krve, jednou za půl roku se provádí testy na jiné pohlavně přenosné infekce a funkce ledvin, jednou za rok vyšetření na hepatitidu B a C. Je žádoucí dozvědět se o nové infekci nebo poruše ledvin co nejdříve, aby se mohlo započít s léčbou. Pokud bys užíval PrEP i přes HIV pozitivitu, mohlo by dojít ke vzniku rezistence, a tím by se omezily léčebné možnosti v léčbě proti HIV.

Vyber si takový režim užívání PrEP, který odpovídá tvým sexuálním potřebám – jak často máš sex a jak dalece dopředu ho dokážeš naplánovat nebo předvídat. Naši zdravotníci Ti poradí, jak užívat PrEP v případech, kdy se rozhodneš přejít z jednoho režimu na druhý.

Ačkoli PrEP funguje ve světě už několik let, v ČR je stále novinkou. Budeme rádi, když se o nové informace podělíš s přáteli a zapředeš hovor na téma PrEP. Pokud využíváš internetové seznamky, neboj se s ostatními podělit o svůj PrEP status. PrEP je znamení odpovědného přístupu k sexuálnímu zdraví!

Odpovědi na nejčastější otázky k PrEP najdeš v sekci CHCI VĚDĚT VÍC.