Pre-expoziční profylaxe je preventivní ochrana před HIV

PrEP (neboli Pre-Expoziční Profylaxe či předléčení) představuje spolehlivou ochranu před infekcí HIV. Znamená podobnou revoluci v sexu, jakou přinesl kondom. Tato nová forma prevence spočívá v užívání jedné tablety denně, která Tě ochrání před nákazou HIV. Tableta obsahuje dvě léčiva (emtricitabin a tenofovir), která brání usazení viru HIV v těle. Podle amerických Center pro prevenci a kontrolu nemocí dosahuje každodenní užívání až 99% účinnosti proti přenosu HIV sexuální cestou. PrEP je ideálním řešením pro HIV negativní, kteří jsou ve vyšším riziku HIV nákazy – například mají HIV pozitivního partnera bez nedetekovatelné virové nálože nebo nepoužívají pravidelně kondom při análním sexu, ať už pro to mají jakýkoli důvod.

PrEP se musí užít před tím, než k riziku dojde. Je to stejné jako u kondomu, který si také musíš nasadit před pohlavním stykem, aby Tě chránil. Podobně fungují třeba léky proti malárii, které se užívají ještě před tím, než se vydáš do oblastí zasažených malárií. PrEP Ti poskytne výbornou ochranu před infekcí HIV, ale nedokáže tě ochránit před ostatně pohlavně přenosnými infekcemi, jako je syfilis, kapavka, chlamydie nebo hepatitida C. Pro bezpečnější sex je proto optimální kombinovat PrEP s používáním kondomu a lubrikantu a snížit počet sexuálních partnerů. Užívání PrEP je spojeno s pravidelným testováním na ostatní pohlavně přenosné infekce, abys mohl být případně včas a rychle léčen, pokud se během sexu na PrEPu nakazíš jinou infekcí. Pohlavně přenosné infekce si často nemusíš vůbec všimnout, zejména pokud se objeví na místech, kde ji lehce přehlédneš (např. v krku nebo konečníku).

Pro přehled základních pojmů týkajících se HIV a PrEPu se podívej do našeho slovníčku. Je v závěru sekce Chci vědět víc.