Pro koho je pre-expoziční profylaxe vhodná ochrana

PrEP mohou užívat pouze HIV negativní osoby s normální funkcí ledvin. PrEP je určen hlavně pro ty, kdo jsou ve zvýšeném riziku nákazy HIV – v Česku se to týká především skupiny mužů, kteří mají sex s muži. Užívání PrEP bys měl určitě zvážit, pokud:

  • nepoužíváš vždy při análním sexu kondom
  • měl jsi v posledních měsících sex s více než jedním partnerem nebo skupinový sex
  • prodělal jsi v posledním roce pohlavně přenosnou infekci
  • míváš sex pod vlivem alkoholu a/nebo rekreačních drog (chemsex)
  • tvůj přítel je HIV pozitivní a nedosáhl nedetekovatelné virové nálože
  • máš sexuálního partnera z některé z výše uvedených skupin.

PrEP není určen pro léčbu HIV infekce! Lidé žijící s HIV užívají při léčbě kombinaci antiretrovirových léků, užívání samotné PrEP bez dalších léků by u nich mohlo vést ke vzniku rezistenci na léčivé přípravky, které by pak ztratily svoji účinnost. Proto je důležitý vstupní HIV test a jeho výsledek.

Lék je bezpečný a většina uživatelů nehlásí žádné vedlejší účinky. Případné nežádoucí účinky (např. průjem či nevolnost) většinou po zahájení užívání rychle odezní.

Chrání mě PrEP před všemi pohlavně přenosnými infekcemi?

Bohužel ne. PrEP Ti poskytuje výbornou ochranou před infekcí HIV, ale nedokáže tě ochránit před ostatními pohlavně přenosnými infekcemi, jako je syfilis, kapavka, chlamydie nebo hepatitida C. Proto je užívání PrEP spojeno s pravidelným testováním na ostatní pohlavně přenosné infekce, aby uživatel mohl být včas a rychle vyléčen, pokud se během sexu na PrEPu nakazí jinou infekcí. Pohlavně přenosné infekce si často nemusíš vůbec všimnout, zejména pokud se objeví na místech, kde ji lehce přehlédneš (např. v krku nebo konečníku).